Camiler İçin Sinyal Kesici Jammer Cihazları

Namaz sırasında çalarak ibadetin huzur ve sükunetini bozan cep telefonlarına karşı en etkili yöntem!

Cami Jammer Haberleri

Cami Jammer Haberleri

Bu camide telefon kullanamazsınız

Adana Sabancı Merkez Camii'nde uyarılara rağmen namaz sırasında cemaat cep telefonunu kapatmayınca imam, cep telefonu frekanslarını bloke eden "jammer"le önlem aldı.

Başbakan ve Cumhurbaşkanının güvenliği için kullanılan jammer, Adana'da bir camide cep telefonlarının çalmaması için kullanılıyor. Sabancı Merkez Camii imamı Ali Temel, namaz esnasında cemaatin önce cep telefonunu açık unuttuğunu düşünerek, cami girişine ve içerisine büyük puntolarla "Lütfen camiye girerken cep telefonlarınızı kapatın" yazılı ilanlar astırdı. Cemaat bu uyarı yazılarına rağmen cep telefonunu kapatmayınca imam Ali Temel, cuma vaazlarında cemaati uyardı. Ancak namaz esnasında cemaati ve imamı rahatsız eden oyun havalı zil sesleri çalmaya devam etti. Bunun üzerine imam Temel, jammer cihazı alarak camiye yerleştirdi.

İmam Ali Temel, cep telefonlarının çekmemesi cami içine bir cihaz yerleştirdiklerini belirterek, "Maalesef insanlarımız namaz esnasında telefonunu kapatmaya pek dikkat etmiyor. Bu nedenle böyle bir uygulama bizim tarafımızdan uygun görüldü. Vatandaşlarımız da bundan memnun. Neden benim cep telefonum çekmiyor diye şikayette bulunan olmuyor. Cep telefonlarının sinyalini kesen, karıştıran bir teknik cihaz kullandık. Burada yazı yazıyor ama buna kaç kişi bakıyor şüpheli.

Zaman zaman vaaz esnasında da insanlara uyarımızı yapıyorduk ama çoğu kişi cep telefonunu kapatmadığı için, kimi kapatmayı bilmediği için bazen kötü durumlarla karşılaşabiliyoruz. Namaz esnasında çaldığı zaman kimsenin huzuru kalmıyor. Biz de bunun önüne geçilmesi için böyle bir uygulama yaptık. Namaz esnasında hangi zil sesi olursa olsun rahatsız ediyor ama, bazıları camiye yakışmayacak şekilde müzikli, çalgılı zil seslerini koyması keyfimizi, huzurumuzu daha çok kaçıyordu. Sadece biz değil cemaatte bundan şikayetçi oluyordu. Söylenmesine rağmen insanların duyarsız kalması bize böyle bir çözüm üretmemizi sağladı" diye konuştu.

Camide artık cep telefonu çekmediği için çok memnun olduklarını dile getiren vatandaşlar ise, "Sinyal kesicilerin kullanılması iyi bir şey. Camiden içeri girerken cep telefonlarınızı lütfen kapatınız diye yazıyor ama kimse kapatmıyor. İçeri girip tam namaza başladığınız zaman telefonlar çalmaya başlıyor, rahatsız ediyor. Camide cep telefonunun çekmemesi daha güzel. Çaldığı zaman rahatsız ediyor. Çekmediği için çok memnunuz" dediler. 

Haber Linki: Camide Jammerlı Önlem


CAMİYE SİNYAL KESİCİ JAMMER

Batman'da bir camide namaz esnasında çalan cep telefonlarının sesinden rahatsız olan cemaat, camiye sinyal kesici jammer taktı.

Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan Kudret Camii'nde cemaatin namaz esnasında çalan cep telefonlarından rahatsızlığını dile getirmesi üzerine Cami Dernek Başkanlığı tarafından sinyal kesici jammer takıldı. Namaz saatlerinde çalıştırılan sinyal kesici cihaz, cemaatin rahat namaz kılmasını sağladı.
Daha önceleri namaz esnasında sık sık cep telefonlarının çaldığını ve dikkatlerinin dağıldığını belirten Kudret Camii sorumlusu M. Emin Avcı, "Takılan sinyal kesici jammer sayesinde biz ve cemaat rahat namaz kılıyoruz. Daha önce namaza konsantre olduğum anlarda birilerinin cep telefonu çalıyordu ve tüm dikkatim dağılıyordu, rahatsız oluyordum. Her namaz öncesi cami imamı da bizim gibi cemaati cep telefonlarını kapatmaları konusunda uyarıyordu. Ama nedense kimileri dalgınlıklarından dolayı açık bırakıyordu ve tam namaz esnasında çalıyordu. Namazını bozup telefonu da kapatamayınca namaz boyunca telefon çalıyordu. Bunun bir daha yaşanmaması için sinyal kesici jammer taktık, çok iyi oldu. Diğer cami dernekleri başkanlarına da tavsiye ediyoruz" dedi.

Camiye namaz kılmaya gelen Seyithan Çetin ise, "Bu cihaz camiye gelmeden önce namaz esnasında daima telefonlar çalıyordu. Cemaat rahat namaz kılamıyordu, bu cihaz takıldıktan sonra cemaat rahat namaz kılıyor. Batman'daki bütün camilerde bu cihazın kurulmasını istiyoruz. Cihaz kurulduğundan beri telefonların şebekesi kesiliyor ve cemaat namazlarını kılana kadar telefonlar çalmıyor. Çok rahat namaz kılabiliyoruz" diye konuştu.

Haber Linki: Camiye Sinyal Kesici Jammer


Canlı bombanın gittiği camiinin cemaati gergin!

Sultanahmet’te 10 kişinin ölümüne neden olan DAEŞ’li terörist Nabil Fadlı, Ankara'da konakladığı otele 16 kilometre uzaklıktaki Caferi camiine gidip cemaatle sohbet etti. Tedirginlik yaşanan camide kapan yaptırılması ve sinyal kesici jammer satın alınması gündemde

...Fadlı’nın ziyaretinin ardından cami derneğinin olası saldırılara karşı bir dizi güvenlik önlemi almaya hazırlandığı da öğrenildi. Bu kapsamda cami girişine kapan yaptırılması ve sinyal kesici jammer satın alınmasının da düşünüldüğü ifade edildi. Cuma namazı sonrası vatandaştan yardımda bulunması istendi. Önceki gün polisin güvenlik önlemi aldığı camide, kılınan cuma namazının hutbe konusu ‘terör’ oldu. İslam coğrafyasındaki terör vakalarına dikkat çekilen hutbede, birlik ve beraberlik mesajı verilerek, terör örgütü DAEŞ kınandı. DAEŞ’in kendini Sünni olarak nitelediği ancak hiçbir Sünni topluluğu tarafından kabul edilmediği vurgulanan hutbede, “Hepimiz aynı gemideyiz. Birlik ve beraberlik içinde bu gemide yaşamalıyız. Fırsatçılara imkân vermeyelim. Gemi batarsa hepimiz batarız” denildi...

Haber Linki: Canlı bombanın gittiği camiinin cemaati gergin!


Diyanet İşleri Başkanı seyyar ‘jammer’la korundu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, cuma namazına katılmak üzere geldiği Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde, uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı frekans karıştırıcı seyyar Jammer cihazıyla korundu.

Jammer cihazını taşıyan polis, Görmez’i bir an olsun yalnız bırakmadı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, cuma namazına katılıp, hutbe vermek için geldiği Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde güvenlik güçleri tarafından sıkı güvenlik önlemleri alarak korundu.

Silvan Selahaddin-i Eyyubi Cami’inde cuma namazı kılacak olan Görmez’i ilçeye gelişinde Kaymakam Murat Kütük, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Rahmi Atılır ve İlçe Müftüsü Hüseyin Özdemir karşıladı.

Görmez’in gezisi sırasında, bir  polisin sırtındaki frekans karıştırıcı ve sinyal kesici Jammer cihazı taşıdığı görüldü.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez ve beraberindekiler daha sonra Silvan İlçe Müftülüğü’ne geçerek, burada kısa bir konuşma yaptı. Silvan halkına geçmiş olsun dileğinde bulunan Görmez ve beraberindekiler daha sonra, Selahaddin-i Eyyubi Camii’ne geçti.

Haber Linki: http://dinihaberci.com/diyanet-isleri-baskani-seyyar-jammer-la-korundu/3301/